Мотивація

Чому ми кричимо? Чи ми можемо відрізнити крик задоволення від крику застереження?

Ця історія зацікавила проф. Гарольд Гузулес, психолога з Університету Еморі, який описав і проаналізував це в блозі Psychology Today. Гузулес в 1980-х роках вивчати крики мавп, а більше десяти років тому з наукової точки зору зацікавився людськими криками.

Він шукає відповідь на питання, який їх генезис і яку роль вони зіграли в еволюції людини. Для своїх досліджень він створив в Університеті Еморі архів людських криків, названий Биоакустической лабораторією, який містить записи зіграних і спонтанних криків, включаючи голоси Джанет Лі і маленькою Христини.

Відлякують крики працюють і в тваринному світі

Питання в тому, чому Крістін закричала. Невже ця інстинктивна реакція розрахована на те, що хижак здивується, а потенційна жертва уникне нападу?

Крісті Уайз, Майкл Коновер і Фредерік Ноултон на основі детального аналізу поведінки 38 вирощених на фермі койотів прийшли до висновку, що крик ефективний у відлякування, але максимум на шість секунд. Крім того, з кожною наступною спробою ефект несподіванки від крику стає коротшим, а отже шанси уникнути нападу зменшуються.

Крик як спосіб залякування агресора використовують багато видів птахів і ссавців, а також амфібії та рептилії.

Крики тварин майже завжди з’являються в контексті бійки або у відповідь на появу хижака, – пояснює психолог. – Людські крики зустрічаються набагато більше різноманітних контекстах, що робить їх набагато цікавіше.

Крики як звуки захоплення

«Як і інші тварини, ми можемо сигналізувати про небезпеку криком. Однак здається, що люди кричать тільки для того, щоб сигналізувати про позитивні емоції, таких як крайня радість і задоволення» – вважає проф. Саша Фрюхольц з Цюріхського університету, Швейцарія.

Його команда опублікувала результати свого дослідження у 2021 році в журналі PLOS Biology, що наробило багато шуму.

Дванадцять людей з однієї групи попросили з допомогою крику зобразити певні емоції. Друга група слухала ці крики.

У ході дослідження вчені виділили шість емоційних станів, пов’язаних з криками: біль, гнів, страх, а також радість, пристрасть і печаль. Цікаво, що тільки у випадку перших трьох крики мають тривожну функцію.

Але ще цікавіше було те, що відбувалося у відповідь на крики у свідомості слухачів. На що швидше за все реагували респонденти, які емоції вони швидше за все розшифровували? Ваша інтуїція підказує, що це повинні бути гнів, страх і біль, проте все виявилося інакше. Слухали реагували швидше і виявляли велику перцептивную чутливість до криків, пов’язаним з задоволенням.

«Результати дивні, тому що довгий час вважалося, що функція крику в приматів, у тому числі у людей, полягає в тому, щоб попередити людей про загрозу» – пояснює професор Фрюхольц.

«Але виявляється, що у людей крик може сигналізувати про інших емоціях, таких як радість».

І додає:

«Схоже, що у людей сигналізація емоцій дещо затьмарила основну функцію крику».

Вчені припускають, що це пов’язано з розвитком у людини навичок спілкування і формуванням складних соціальних відносин. Таким чином, вивчення криків може відправити нас в подорож у довербальні часи.

Чому діти кричать під час гри?

Завдяки бібліотеці криків, створеної в Університеті Еморі проф. Гузулю також вдалося з’ясувати, чи добре ми відрізняємо удавані крики від спонтанних (не особливо) і легко ми розрізняємо крики різного емоційного забарвлення. Результати показують, що у нас немає проблем з цим. Однак якщо ми почуємо їх поза контекстом, ми легко можемо сплутати крики радості з виразом страху.

За словами Гузуля, такі невірні тлумачення мають глибокий еволюційний сенс: адже спочатку крики призначалися для того, щоб сигналізувати про загрозу.

Хоча психолог наголошує, що це лише домисли, його гіпотеза здається переконливою: можливо, дитячі крики збудження під час гри використовуються для того, щоб допомогти батькам навчитися унікальним звучанням цих звуків. Чим частіше вони чують крики свою дитину в безпечному й щасливому контексті, тим більше ймовірність, що вони зможуть визначити тип крику, коли дитині знадобиться їх допомога.