Город

Іноді моя розсада петуній раптом починає гинути — розповідаю про причини втрат і шляхи порятунку кольорів

Гарна квітуча петунія – прикраса будь-якого будинку або ділянки. І якщо дорослі рослини невибагливі, то молоді пагони примхливі і піддаються впливу різних неприємностей. Хвороби та шкідники буквально атакують юні квіти, що може призвести до довгого нездужання і навіть загибелі. Розповім детальніше про найбільш серйозних і поширених проблеми петуній в їх ранньому віці.

Часті причини

Порушення умов зростання, догляду та інших заходів можуть сприяти зараженню пагонів різними грибковими чи вірусними патогенами, відкрити дорогу шкідників і паразитів, а також призвести до загибелі молодої порослі. З найбільш поширених і серйозних проблем я можу виділити:

  • недостатнє зволоження повітря;
  • розвиток чорної ніжки;
  • хлороз;
  • різні ураження кореневої системи.

Розповім детальніше про кожну з них.

Зволоження повітря

Для молодих петуній достатнє зволоження вкрай важливо, починаючи з моменту висаджування насіння. Від цього чинника безпосередньо залежить відсоток схожості. І в момент появи перших паростків огородник може зробити серйозну помилку: надто рано прибрати укривний матеріал. В результаті зійшли паростки втрачають рясного повітряного зволоження, стають слабкими і гинуть.

Рішення – повернути укривний матеріал назад на ємність, залишивши його до того моменту, коли паростки позбудуться від насінної шкірки. При цьому слід щодня провітрювати сходи.

Якщо рослині не вдається позбутися від оболонки, то її слід видалити голкою або пінцетом, попередньо змочивши водою.

Чорна ніжка

Це грибкове ураження – буквально городній бич багатьох культур. Її складно визначити на ранніх стадіях зараження, так як на перший погляд хворі квіти ростуть як зазвичай, швидко в’янучи вже тоді, коли нічого не можна змінити.

Зазначу важливі ознаки, які можуть вказувати на наявність грибка: утоньшение прикореневого ділянки стебла і поява на ньому характерного чорного кольору. Сам грибок знаходиться в грунті і до певного часу «спить», однак деякі умови здатні його активізувати.

З найбільш сприятливих чинників для розвитку патогена можу виділити:

  • переувлажненность грунту;
  • висока температура ґрунту;
  • загущенность сходів;
  • підвищена кислотність.

Рішення: умови розвитку грибка схожі з умовами хороших сходів, тому важливим є проведення профілактичних заходів, що знижують ризик зараження. Найдієвішими, на мій погляд, є попереднє знезараження грунту, а також регулярне провітрювання посадок.

Якщо все-таки петунії заразилися, то їх треба утилізувати, а землю замінити.

Хлороз

Захворювання можна визначити за жовтим кольором з’являються листочків. Підступне захворювання викликається дефіцитом заліза, забезпечується бідним складом ґрунту, слабким розвитком кореневої системи і вражає як молоді паростки, так і дорослі квіти. Квітучі хворі бутони обов’язково видаляються.

Рішення: позакореневе живлення залізовмісними добривами («Хелатом», «Феровином» або розчином залізного купоросу) шляхом обприскування листя і стебла. Для профілактики слід застосовувати засоби з вмістом цього мінералу в складі.

Якщо швидко відреагувати на хворобу, то шанси вилікувати розсаду високі. При цьому видалення жовтих листя не потрібно, вони відновлять початковий колір за три тижні.

Ураження коренів

Різка зупинка в рості і в’янення розкажуть про проблеми з корінням. Вони можуть бути викликані неправильним режимом поливу, температурними перепадами або нестачею місця для розвитку. Якщо інші причини виключені, то слід зайнятися саме кореневою системою.

Рішення – пересаджування у велику ємність. Пару тижнів рослина буде адаптуватися, потім його слід підгодувати фосфором і бором. Далі, повернути звичайний режим догляду.

Примхлива розсада потребує уваги, але красиві квіти окуплять зусилля.