Квіти

Клумби і квітники: в чому різниця?

Для оформлення ділянок використовують різні варіанти квітників: міксбордери, рокарії, рабатки, бордюри. Найпопулярніше рішення – клумби різної форми. Вони не тільки надають ландшафту закінченість, але і полегшують догляд за рослинами.

Клумби і квітники: про різницю понять

Деякі початківці садівники вважають, що квітник і клумба – синоніми. Однак це не так, клумба – одна з різновидів квітників. Вона особливо популярна в міському озелененні, в приватних садах зустрічається рідше. Основні прикмети – чітко окреслені контури і огорожа (пластиковий бордюр, бита цегла, бетонна поребрик, дерев’яні чурки або низька решітка). Огородження повинно поєднуватися із загальним оформленням ландшафту. Наприклад, для саду в староанглійській стилі підійдуть ковані решітки або камені правильної форми, клумбу в патіо огороджують цеглою або керамічними пластинками. Поряд з класичним сільським будинком органічно виглядає огорожа з чурок або невеликий пліт.

Зазвичай поверхню клумби злегка піднята над землею. Форма може бути будь – круглої, овальної, трикутної. Найчастіше для оформлення використовуються однорічники або сезонні квіти (тюльпани, нарциси, троянди). Іноді за допомогою різнобарвних рослин створюється цікавий малюнок: концентричні кола, смуги, спіралі. Клумби можуть розташовуватися на газоні, нерідко простір навколо них мостять, асфальтують або посипають гравієм.

Види квітників

Всі квітники (включаючи клумби) поділяються на регулярні і нерегулярні. Перші – яскрава прикмета паркового озеленення. Всі рослини, висаджені в такому квітнику, розпускаються одночасно, іноді вони чергуються з декоративнолистяними формами. Правильно оформлені регулярні квітники повинні зберігати декоративність як можна довше, в ідеалі безперервне цвітіння триває весь сезон.

Нерегулярні посадки не підлягають таким суворим канонам. Тут можна зустріти квіти, що розпускаються ранньою весною, влітку і восени, рослини, з часом втрачають декоративність, маскуються вищими або гіллястими екземплярами.

Квітники ділять і за формою посадок і місця їх розміщення. У приватних садах дуже популярні рабатки, оздоблюють доріжки. Рабатка може складатися з однорічників або багаторічників, для неї підходять мініатюрні і високорослі рослини. Зазвичай вибирається декілька видів квітів у гармонує гамі. Більш вільний вид має міксбордер. Він схожий на рабатку, але для оформлення використовують більш багатий вибір рослин. Дуже красиво виглядає поєднання кольорів, декоратівноліственних рослин і трав.

В окрему категорію можна винести бордюри. Це вузька смуга з рослин, яка оздоблює грядки, клумби, галявини, міксбордери. Для створення таких кольорових смужок підійдуть будь-які низькорослі рослини з пишною зеленню: шилоподібні флокси, хойі, сальвії, петунії.

Оригінальний варіант для саду – рокарій. Це композиція, що об’єднує великі камені і різні рослини: квіти, трави, низькорослі чагарники і навіть карликові дерева, листяні або хвойні. Деякі рокарії імітують природний ландшафт – гори з уступами, кам’янисті осипи. У композицію можна включати і водойми: невеликі ставки, струмки і навіть міні-водоспади.