Планети

Південний хрест — астеризм, став самостійним сузір’ям

Цікаво, що Південний Хрест це саме маленьке сузір’я. У самому справі, площа займаної ділянки всього 68 квадратних градусів. Тобто серед усіх відомих на світлі областей неба за розміром займає 88 місце.
Як зрозуміло з назви, це сузір’я знаходиться в південній півкулі. Його сусідами є і Муха. До того ж, воно розташоване навпроти .

Походження

Розглянуте сузір’я півдня раніше вважали астеризмом. З історії розвитку римської астрономії, його називали Трон Імператора. Швидше за все, дали ім’я на честь засновника імперії Серпня.

Однак, досить часто сузір’я Південний Хрест в древніх текстах був позначений частиною . У цьому випадку він виступав як астеризм, що називався Новий Хрест.
Лише з часом вивчення космосу призвело до того, що ділянку виділили в окреме сузір’я.
Але у всі часи в південній півкулі сузір’я, в тому числі і Південний Хрест, використовувалися для орієнтування і навігації.

Міф

Дивно, але в європейській міфології відсутня яка-небудь зв’язок сузір’я південної півкулі з богами або іншими персонажами.
За однією версією, сузір’я уособлює тварини, яка намагалася врятуватися від злого духа на дереві.
Однак, в Австралії вважали, що яскраві зірки ділянки це два какаду. Вони, за їх поданням, намагаються влізти на дерево. Ймовірно, що так люди бачили фігуру з чотирьох зірок.

Якщо б зірки з’являлися на небі лише раз в тисячу років, як ревно люди вірили та поклонялися!

Крім цього, існує легенда про чоловіка і жінку. За давнім переказом, їх створив небесний цар Байаме. Він показав їм, що вони повинні їсти рослини. Але одного разу настала посуха. Тоді один чоловік убив щура. Він разом з жінкою стали є здобуте м’ясо. Однак, другий чоловік відмовився. Він пішов геть від супутників. Через якийсь час пара помітила відсутність одного, і пішла за ним. Голодний чоловік впав на землю біля величезного білого евкаліпту. Раптом, звідки ні візьмися, з’явилося чорне істота з вогняними очима. Це був дух смерті Йови. Він забрав мертве тіло і закинуло його в дупло дерева.

В одну мить вдарив грім, а евкаліпт виявився вирваним із землі. Він летів по небу, і за ним мчали два білих какаду Муйи. Нарешті, дерево зупинилося біля Чумацького Шляху. Який, як вважалося, веде до будинку богів. Там евкаліпт зник, а на його місці показалися чотири вогняних очі. За легендою, два з них належать духу, а інші два загиблому чоловікові.
З тих пір в світ прийшла смерть. А сузір’я південної півкулі нагадує людству про це.

Зірки сузір’я Південний Хрест

Власне кажучи, із найяскравіших зірок Південного Хреста виділяють:
Альфа це найяскравіша в області кратна система зірок – Акрукс. У той же час, вона займає 12 місце по яскравості серед усіх світил.
Бета – Бекрукс, або як її називають Мімоза. Цікаво, що являє собою бінарну спектроскопічну систему з двох зірок.
Гамма Південного Хреста – Гакрукс є червоним гігантом.
До того ж, виділили Дельту – субгигант Декрукс. Її, насправді, відносять до змінних типу Бета Цефея.

Дзета – подвійне світило з біло-блакитним карликом і його супутником.
А наприклад, Епсилон і Йота – помаранчеві гіганти.
Тета складається з двох систем зірок:

  • Спектроскопічний двійник класу Am;
  • Спектроскопическая подвійна зірка.

Лямбда-карлик біло-блакитного кольору. До того ж відноситься до змінних Бета Цефея.
Крім цього, до списку зірок сузір’я південного включені субгигант BZ і червоний гігант NGC 4349-127.

Об’єкти сузір’я Південний Хрест

Крім яскравих зірок на території сузір’я виявили темну туманність Вугільний Мішок. Також носить назву Колдуелл 99. Варто відзначити, великий розмір даного об’єкта. З цієї причини, її відзначили ще древні астрономи.

Однак, в області сузір’я знаходиться ще один цікавий ділянку. Це скупчення відкритої зірки, зване Скринька з коштовностями (або Колдуелл 94). Як виявилося, скупчення є наймолодшим. Дійсно, його вік складає 14 млн років. За даними вчених, воно містить близько 100 зірок. Але побачити Скриньку можна лише у південній півкулі.
Між іншим, Південний Хрест має метеорний потік Круциди.

Спостереження

На жаль, побачити Південний Хрест з Росії практично неможливо. Але з інших точок Землі його можна добре розглянути. Наприклад, для Мельбурна, Канберра, Монтевідео і Буенос-Айреса сузір’я є незаходящим за горизонт. Зрозуміло, що яскраві зірки області видно і з інших міст.
Лише для Австралії та Нової Зеландії його видно протягом усього року.
Проте, вчені вважають, що прецесія земної осі зробить Хрест доступним для спостереження російським астрономам з 14000 року.