Садівникам

Правила обрізки малини

Щоб малина давала добрий і щедрий урожай, її необхідно щороку обрізати. Так як вона відноситься до полукустарнику з багаторічним кореневищем, і плоди на ній дозрівають на дворічних стеблах (за винятком ремонтантних сортів, які плодоносять у перший рік після посадки).

Для чого потрібна обрізка малині

Регулярна і правильна обрізка малини допомагає:

  • підвищити врожайність;
  • знизити втрату смакових якостей плодів;
  • боротися з хворобами та шкідниками (за рахунок відсутності загущеності);

Догляд за малиною (Фото використовується за стандартною ліцензії ©azbukaogorodnika.ru)

Обрізка малини передбачає цілий комплекс заходів, розрахований на:

  • вирізування сухих гілок;
  • видалення пошкоджених пагонів;
  • видалення прикореневої порослі;
  • укорочення відростків.

Коли проводити обрізку малини

Виконувати процедуру обрізання малини садівники рекомендують восени, відразу після збору врожаю. Для цього з-під кущів вигрібаються листя та гілки, а також видаляють бур’яни.

Всі сухі дворічні гілки зрізуються біля самої основи, щоб від них не залишалися навіть пеньки. Разом з ними видаляються сухі, хворі та пошкоджені пагони і тонкі відростки. На одному кущі рекомендується залишити близько 10 здорових гілок, розташованих на невеликій відстані один від одного. Після цього кущ обробляється від шкідників, а решта здорові пагони коротшають до 1 м і пригинаються до землі (крім зимостійких сортів). Потім вони вкриваються соломою або сухою травою.

Способи обрізки ремонтантних сортів

Ремонтантні сорти малини обрізаються трохи інакше, і для цього садівники використовують два способи:

  • кардинальний. Застосовується для одержання врожаю. Для цього після перших морозів зрізається весь кущ, а навесні видаляються нові пагони;
  • дворазовий. В даному випадку садівники розраховують на отримання двох врожаїв. Відразу після плодоношення зрізаються дворічні пагони, а решта підрізають після другого плодоношення.

Правила весняної обрізки

Весняна обрізка кущів малини проводиться відразу після танення снігу. Її необхідно зробити якомога раніше, до сокоруху в стеблах.

При весняної обрізки з кущів видаляються зламані, хворі та пошкоджені гілки, і кущ проріджується. Верхівки всіх стебел обрізаються до першої сильної нирки. Також важливо стежити, щоб відстань між окремими кущами було не менше 1,5 м.

В іншому випадку, через загущення малина буде хворіти і піддаватися нападу шкідників.

Літня обрізка

Річну обрізку кущів малини проводять кожні два тижні. При цьому вирізаються всі зів’ялі і хворі стебла, і видаляється непотрібна молода поросль.

Щоб розтягнути строки плодоношення кущів, досвідчені садівники рекомендують видаляти частину пагонів. Для цього гілки на кущах коротшають на різну довжину. Першими будуть плодоносити слабо обрізані гілки, а останніми – сильно обрізані. Але тут важливо мати на увазі, що на сильно обрізаних гілках зросте менше врожаю.

Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що при правильному підході до обрізанні малини можна не тільки поліпшити якість ягід, але і підвищити кількість урожаю, і полегшити догляд за цією садовою культурою.