Планети

Радіус землі – характеристика, що обчислюється століттями

Почнемо з визначення, що таке радіус і для чого він потрібен. Ну тут все досить просто. Радіусом називають відрізок, який з’єднує центр кола з лежачої на ній крапкою. Тобто це довжина цього відрізка. До того ж, він дорівнює половині діаметра.
Таким чином, радіус Землі це довжина від її центру до якоїсь точки. Але тут простежується цікавий момент.

Яким може бути радіус Землі

На даний момент розрізняють:

  • екваторіальний радіус-являє собою лінію від центру до точки екватора. Власне, він має довжину 6378,1 км.
  • полярний з’єднує центральну точку з географічним полюсом.

А як відомо, розрізняють . За даними вчених, він дорівнює 6356,8 км. Як видно, його довжина менше попереднього. Очевидно, що це пов’язано з формою . Як відомо, наша планета не ідеально округла за формою, а трохи приплющена біля полюсів. Тому на екваторі спостерігається опуклість, яка і призводить до збільшення дистанції від однієї точки до іншої. Як раз цим і пояснюється різниця між розглянутими дистанціями.

Проте вчені визначили середній радіус Землі. І він дорівнює 6371 км.
У підсумку, відповідаючи на питання: чому дорівнює радіус Землі, можна керуватися середнім значенням. Або буде правильніше уточнити, що існує дві різні довжини цієї характеристики планети.
Також важливо помітити, що радіус Землі розраховується, головним чином, в кілометрах.

Історія виміру

Безумовно, своєю планетою люди цікавилися ще . Крім того, що вони спостерігали за всім, що відбувається навколо неї, також проводилися дослідження і вивчення Землі.

Цікаво, що в стародавні єгиптяни звернули увагу, що в дні літнього сонцестояння сонячні промені проникали на дно колодязів в Сієні (старе місто Єгипту). Однак у цей же самий час, наприклад, в Олександрії таке не спостерігали. Цей факт використовував Ератосфен Кіренський для визначення кута, під яким Сонце знаходилося щодо Землі. Таким чином він встановив, що цей кут дорівнює 7 градусів 12 хвилин, або 1/50 частину кола. На підставі отриманого результату, вчений зробив висновок, що Сієна знаходиться від Олександрії на це значення. Так як географічне відстань було 5 тисяч стадій, значить земна окружність становила 250 тисяч стадій. Але досі незрозуміло, які стадії застосовував Ератосфен. Бо як грецьке значення передбачає 178 метрів, а наприклад, єгипетський – 172,5 метрів. Незважаючи на це, його визначення близько до сучасними підрахунками. Зрозуміло, дуже вражає.

Півтори тисяч років тому, всі знали, що Земля була центром всесвіту. П’ятсот років тому, всі знали, що Земля плоска, а п’ятнадцять хвилин тому ти знав що люди були єдиними на цій планеті. Уяви що ти будеш «знати» завтра.

Форма і радіус Землі

Цікаво, що вже в давнину були версії про неідеальної формі планети.
Звичайно, інші науковці також намагалися виміряти радіус Землі. Наприклад, Жан Ріше спостерігав за Марсом з Кайенни. Він зауважив зменшення періоду руху секундного маятника на відміну від паризького спостереження. Власне, це є підтвердженням зменшення сили тяжіння на екваторі. Що, в свою чергу, показувало на те, що земна форма не ідеальна окружність.
Також багато інших намагалися розібратися з тим, як виглядає наша планета. Тому що від цього безпосередньо залежить радіус і діаметр Землі. Варто відзначити, одне з найважливіших градусних вимірювань. Його провів В. Я. Струве. В основі роботи лежить вимір дуги від Дунаю до Фінляндії. Причому вона проходила по західній стороні Росії. Як з’ясували вчені, довжина дуги була більш 2800 км. Крім того, її охоплення склало понад 25 градусів, а це 1/14 частина всієї планетної колу.

Безперечно, за весь час люди докладали багато зусиль і спроб визначити всі характеристики Землі. Сьогодні ми знаємо більше, ніж коли-небудь. Більше того, ми визначили, що радіус Землі в середньому становить 6371 км. Крім цього сучасна наука з’ясувала діаметр, радіус орбіти, відстань від Землі до інших небесних тіл і багато іншого. До нашої радості, ми мало-помалу розгадуємо вселенські завдання і секрети.