Садівникам

Секрети осінньої пересадки винограду

Багато дачники вирощують на присадибних ділянках виноград. Ця культура відрізняється досить простим відходом, високою врожайністю, смачними, корисними і соковитими ягодами. Але, щоб виноград дійсно радував рясним урожаєм, за ним потрібно правильно доглядати. Хоч дана культура і не вибаглива у догляді, вона потребує правильно обраному посадковому місці, своєчасної обрізки, підживленні, поливі, розпушуванні грунту.

Правила осінньої пересадки

Пересаджувати саджанці винограду на постійне місце зростання рекомендується восени, так як в цей час року найбільше випадає опадів.

Щоб посаджений кущ правильно розвивався, необхідно дотримувати наступних рекомендацій досвідчених садівників:

 • кущі викопуються разом з грудкою землі
 • перед посадкою земля ретельно поливається і удобрюється;
 • лунки готуються за місяць до посадки винограду. Це необхідно для того, щоб грунт в посадковій ямі повністю просів.

При пересадці готується не тільки посадкова яма, але й сама культура. Вона уважно оглядається на якість коренів, наявність хвороб і шкідників.

Зазвичай пересадкою винограду займаються або при живцюванні (тобто, коли живці спочатку вирощували в теплиці або оранжереї), або якщо кущ спочатку був посаджений в невдалому місці.

Коли найкраще пересаджувати виноград

Терміни пересадки винограду безпосередньо залежать від регіону його вирощування. Найголовніше, щоб кущ встиг адаптуватися до перших морозів. У теплих регіонах ідеальний час для пересадки кущів – середина листопада. У більш холодних регіонах виноград пересаджують у вересні-жовтні.

Старі кущі рекомендується пересаджувати дуже акуратно. Так як при їх викопуванні існує велика ймовірність пошкодження кореневої системи, а на її відновлення може піти кілька років.

Варіанти пересадки

Неважливо, йдеться про пересадку молодого чи старого куща, в будь-якому випадку рослина отримує великий стрес. Тому до пересадки винограду варто підійти з повною відповідальністю.

Пересадити кущі можна різними способами:

 • з грудкою землі. Перед викопуванням куща його полив припиняється за кілька днів. Викопується кущ обережно, з відступом від стовбура на 40 див. Далі, з нього видаляються зайві нирки, і залишається 2-3 здорових нирки;
 • частково укороченими корінням. Схема викопування куща практично така ж, як і попередня. Після викопування проводиться обрізка пагонів і пошкоджених коренів;
 • з відкритими корінням. Даний варіант підходить для дорослих кущів, які досягли 4-річного віку. Викопується кущ на відстані 50 см від стовбура. Після, грудка землі ретельно обтрушується, а коріння коротшають до 25 див.

Схема пересадки винограду

Сам процес пересадки винограду виглядає наступним чином:

 1. Саджанець рекомендується кілька днів потримати у воді, і перед самою посадкою вмочити в стимулятор росту.
 2. Саджанець поміщається в лунку, і коріння його акуратно розправляються.
 3. Яма наполовину засипається підготовленої почвосмесью.
 4. Потім в лунку виливається відро води, і після необхідно почекати, поки вона повністю всмоктується в землю.
 5. Саджанець засипається землею і ще раз поливається.

Правила осінньої пересадки винограду

Для пересадки куща на нове місце вибирається добре висвітлений ділянку. Так як у цієї культури потужна коренева система, грунтові води повинні розташовуватися не ближче 2,5 м до поверхні грунту. Хорошим місцем для росту винограду є південно-заходу-південно-східна чи південна сторона ділянки.

При пересадці винограду важливо правильно підготувати лунки. Між ними дотримується дистанція в 2 м. Глибина робиться 60-80 див. Готова лунка засипають чорноземом, перегноєм, суперфосфатом, деревною золою. Після цього вона заливається водою.

Догляд за виноградом після пересадки

Після пересадки виноград потребує правильного догляду:

 • регулярному поливі. На один кущ виливається близько відра води;
 • внесення добрив;
 • укриття на зиму.

Як видно, процес пересадки винограду восени не такий вже і складний, як може здатися на перший погляд. А рослина, у свою чергу, нагородить власників соковитими, смачними і численними плодами в кінці літа.