Квіти

Створюємо ідеальну клумбу вздовж паркану за правилами ландшафту

Практично усі дачі, а присадибні ділянки тим більше, мають паркан. Прикрасити і оживити навіть нудне огорожу допоможуть красиві зелені насадження. Захистять вашу ділянку від цікавих очей і додадуть фарб густі чагарники, розлогі низькорослі дерева і акуратні клумби з однорічних і багаторічних рослин. Прочитавши цю статтю, у вас складеться повне уявлення, як правильно організувати невеликий простір уздовж забору і не втратити жодного дорогоцінного метра.

Правила дизайну ландшафту

Більшу частину площі на дачі або присадибній ділянці займають сад і город. А ось для клумби місця залишається не так вже й багато. Зазвичай це невеликий діляночку біля хати і місце вздовж паркану. Щоб простір уздовж огорожі виглядало ефектно і красиво, потрібні знання про принципи дизайну квітників і клумб.

Спочатку важливо визначитися: скільки метрів ви зможете виділити під клумбу вздовж паркану. Якщо огорожу довге і ділянку землі там досить широкий, то вибір рослин нічим не обмежений. А от коли на дачі мало місця, кожен метр врахований, то квіти і чагарники підбирають маленьких розмірів.

Висаджувати треба рослини, у яких однакові вимоги до грунту, поливу, сонячного освітлення. При виборі саджанців враховують, на якій стороні розташований паркан (на сонці або в тіні).

Відомо багато різновидів огорожі ділянки, вздовж якого висаджують рослини: з паркану, деревини (дощок), сітки-рабиці, з профнастилу, цегли або шиферу. На вибір при посадці зелених насаджень також впливає висота огорожі, нагреваемость матеріалу і т. д.

Коли рослини висаджують на південній частині ділянки, то вибір зупиняють на посухостійких культур, яким потрібна для повноцінного розвитку велика кількість сонячних променів. Грунт тут знадобиться набагато частіше поливати. Тому на такий клумбі не місце вимагають рясного поливу квітів.

На північній частині подвір’я висаджуються холодостійкі рослини, яким не страшні сильні вітри. Біля паркану можна посадити хосту, спорудити альпійську гірку з хвойними культурами, наприклад, папороттю і горизонтальним ялівцем.

Призначення клумб вздовж огорожі

Квітники і клумби вздовж паркану представляють з точки зору дизайну багатоцільові і різнопланові споруди. Оформляючи на ділянці цей шматочок землі своїми руками, не бійтеся проявляти фантазію і здійснювати свої ідеї. Навіть коли роботи по благоустрою здадуться вам витратними. Все окупиться красою! Створюйте композиції з каменю або інших підручних матеріалів – сьогодні це стильно і красиво виглядає. Розпланований дизайн допоможе:

 • замаскувати вздовж огорожі неестетичну огорожа;
 • втекти з допомогою рослин від цікавих сусідських очей, дивлячих, що відбувається на вашій території;
 • продовжити процес зонування прибудинкової території;
 • порадувати погляд і додати краси в повсякденне життя;
 • перетворити смужки ґрунту вздовж лінії розмежування в стильні квіткові і чагарникові посадки;
 • створити закінчений образ і єдину композицію всього наявного простору на ділянці;
 • сформувати м’який ефектний перехід від будинку до нудної паркану;
 • і просто заощадити грунт для городніх культур, створюючи клумбу під парканом.

Тінь біля паркану: правила посадки рослин

У тіні можна посадити тільки ті культури, для яких ці умови прийнятними. Такі рослини називаються тінелюбними. Але є ще й тіньовитривалі культури. Це рослини, що добре ростуть як на сонячному місці, так і в тіні. Важливо тільки враховувати, що декоративність і врожайність тіньовитривалих культур в затіненні знижується.

До тіневитривалих плодовим культурам відносять: аличу, яблуню, вишню, сливу. Серед ягідних чагарників: калина, чорна і червона смородина, ліщина, жимолость, ожина, барбарис. Тіньовитривалі квітучі чагарники: гортензія, магонія, жасмин, спірея, рододендрон, бересклет. Серед кольорів часто виділяють рослини, які прикрашають клумби своїми декоративними листям та квітами: хоста, роджерсия, смилацина, примула, василисник, ірис сибірський, дицентра, садова герань, бадан, брунера, водозбір, незабудки.

Обмеженість у сонячному освітленні для тіньовитривалих рослин така, що вони справляються з цим неприємним фактором.

Важливо! Місце вважається затіненим, коли воно знаходиться під сонячними променями тільки три години в добу, а в інші години слабка освітленість.

На зростання зелених насаджень в тіні і півтіні також впливають:

 1. Кислотність і родючість ґрунту. У кожної рослини свій показник рН грунту, який він найбільш полюбляє. Щоб знизити кислотність грунту на ділянці під посадку, землю вапнують, а для збільшення кислотності вносять кислі добрива.
 2. Вологість грунту. Саджанці не повинні страждати від нестачі вологи, тому рослинам потрібен регулярний полив. Але неприпустимо і перезволоження грунту. До перезволоження призводять густі посадки і надмірно щільний грунт.
 3. Підживлення. Щоб рослини повноцінно розвивалися і радували красивими квітами і листям, їм потрібні планові підгодівлі органічних і мінеральних добрив.

Серед квітів, чагарників і дерев достатньо рослин, добре ростуть в тіні. Потрібно тільки підібрати ті, які подобаються. І при грамотному розподілі рослин на клумбі, і правильному догляді вони принесуть користь і прикрасять ділянку.

Правила формування клумби

Розробка і організація клумби порівнянна з мистецтвом, адже створюючи її, враховують, як у різні часи року квітник буде виглядати. І коли проект створений грамотно, то клумба цвіте безупинно: на зміну одним відцвітають квітам розпускаються інші, це відбувається протягом весни, літа й осені.

Планування клумби починають, коли завершено зонування території. І вже відомо, в якому місці розташовуються доріжки, садові дерева, овочеві грядки, прибудинкової квітник.

Організовуючи красиву клумбу вздовж паркану з багаторічників, звертають увагу на наступні моменти:

 1. Клімат.Перевага віддається тим зеленим культурам, яким комфортно рости у вашому кліматичному регіоні.
 2. Рельєф ділянки.Використовуючи рельєф місцевості на ділянці, можна грамотно обігравати вільний простір, створювати оригінальні композиції.
 3. Вид грунту. Це важливий параметр, який вирішує, що буде рости на квітнику. Якщо грунт поживна, пухка, складається наполовину з чорнозему, то вибір рослин величезний! Коли грунт – супісок, камені або суглинки, то вибір менший, але досить різноманітний. І для болотистих і засушливих ґрунтів знайдуться квіти, які яскравим цвітінням будуть прикрашати ділянку.
 4. Сонячні місця.Якщо паркан встановлений там, де сонце світить більше 6-ти годин, то висаджують, наприклад, маки, айстри, півонії, флокси. Якщо сонячне освітлення обмежена від чотирьох годин, то краще зупинити вибір на ирисах, примулі, аквилении. На тінистих клумбах краще висадити хосту, незабудки, василисник.
 5. Час цвітіння і щільність посадки. Враховують, коли починається цвітіння у рослин, які ви плануєте висаджувати. Також враховують при посадці саджанців відстань між рослинами, щоб дорослі кущики не «забивали» один одного.

Поєднання кольорів

Раз вже ми розбираємо в подробицях клумби вздовж паркану, то варто згадати і про сполучуваності відтінків.