Садівникам

Висаджуємо озимий часник без зайвих складностей

Значення часнику в кулінарії не можна перебільшити, його не додають, напевно, тільки в солодкі страви. У кожному городі є грядка з цим чудовим рослиною. Влітку зелені паростки часнику є чудовою добавкою в салати, а восени збирають головки і використовують його зубчики для приготування різних страв і маринадів.

Висаджують часник навесні і восени, але досвідчені городники воліють осінню посадку, оскільки рослина добре вкорінюється в цей період і, перезимувавши, одразу ж пускається в ріст.

У озимого рослини головки виходять набагато більша, і воно більш стійке до хвороб та погодних умов.

Терміни посадки визначаються в залежності від кліматичного пояса. У південних районах можна висаджувати навіть у листопаді, у північних на початку вересня. Головне, щоб рослина вкоренилося, але не проросло, тому оптимальний час посадки не більш ніж за три тижні до заморозків.

Підготовка

Щоб отримати гідний урожай, необхідно дотримуватися кількох правил:

 • ретельно відсортувати посадковий матеріал за розміром, наявністю пошкоджень;
 • продезінфікувати зубчики протягом десяти хвилин на слабкому розчині марганцівки;
 • вибрати для грядки відкрите і добре освітлюване місце.

Добриво

Часник рекомендується висаджувати після сидератів, з яких найбільш прийнятними є бобові або гарбуз. Не рекомендується посадка після часнику, картоплі і моркви.

За три тижні до висадки слід підготувати грядки, перекопавши їх, ретельно розпушливий і додавши добрива. Підживлення здійснюється в залежності від складу грунту. Для суглинкових і піщаних грунтів рекомендуються мінеральні, органічні добрива, компост або перегній. Для глинистих чудово підійде торф, а для торф’яних, навпаки, суглинок.

Посадка

 1. Грядку ретельно розпушити і виконати борозни завглибшки 10 см і з відстанню між ними 20 див.
 2. Зубчики поміщають в борозни на відстані 8-10 см одна від одної.
 3. Полити посадку і вкрити шаром мульчі висотою 3-4 див.
 4. Якщо в даній місцевості температура взимку може бути більш 25 °С, то необхідно додати утеплювач на грядки у вигляді лапника або гілок. Навесні лапник прибирають і доглядають за часником за класичними правилами.

Вимерзнути взимку часник може тільки при порушенні правил посадки:

 • з-за ранньої посадки;
 • висадки не в лунки, а просто встромляючи в землю;
 • неправильно обраного місця для грядки;
 • погано прикритих посівів на зиму.

Якщо все-таки часник вимерз, то просто доведеться посадити навесні яровий. Краще дотримуватися всі правила, і тоді рясний урожай смачного часнику порадує восени.